Koncepce FCVP

Koncepce FC Viktoria Plzeň

Úkolem a snad i posláním nás, trenérů přípravek, je snaha o získání srdcí kluků pro fotbal, vzbuzování pozitivních emocí, radosti ze zlepšování se, soutěžení, uvědomování si sounáležitosti s kolektivem, smyslu pro fair-play. Ve spolupráci s Vámi, s rodiči, chceme vychovávat, nejen trénovat, komplexní mladé lidi, tzn. především nezklamat důvěru Vás, kteří nám svěřujete Vaše děti.

• U dětí je rozhodující počet naučených dovedností a radost ze hry, NE vítězství za každou cenu, pořadí v tabulce, počet nastřílených gólů. Výkon jednotlivce a celkový obraz hry týmu je důležitější než výsledek. Nebojíme se porážek, učíme se je s pokorou přijímat, podněcují nás k ještě většímu tréninkovému úsilí!!
  • Děti učíme hrát fotbal, a protože každé věkové období má své úkoly, nechceme proces učení urychlovat na úkor kvality. V tréninku využíváme tzv. "Zlatý věk motoriky"
  • Postupně zvyšujeme nároky na koncentraci a pozornost hráčů.
  • Velmi důležitý je individuální herní výkon, týmový stojí až za ním. Zároveň ale rozvíjíme týmového ducha, kolektivní myšlení. Klademe důraz na práci s míčem, přihrávku (v pozdějších kategorii), udržení míče pod kontrolou, pohyb, to znamená aktivní herní výkon.
  • Osvojení základních návyků a základů individuální techniky je hlavní prioritou. Hlavním cílem naší práce je orientace na obcházení soupeře různými (naučenými) způsoby, pokud možno v plné rychlosti a za naprosté kontroly míče, tzn. rozvoj individuální techniky.

"Špičkoví hráči jsou špičkově technicky vybavení!"

• Naučené dovednosti vkládáme do malých herních forem a "mini" her.
  • Vedeme kluky v duchu všestranného rozvoje, tzn. neděláme jen fotbal. V rámci tréninku a stimulace koordinačních schopností pracujeme i na všeobecné obratnosti (gymnastika, základy úpolových sportů, atd.).
  • Ve spolupráci s Vámi rodiči, podporujeme další pohybové aktivity, jako jsou jízda na kole, plavání a další přirozené formy pohybu.
  • V rámci tréninkových jednotek rozvíjíme koordinační, koordinačně běžecké a rychlostně-silové schopnosti.
  • Standardní situace se snažíme rozehrávat, necvičíme signály, neučíme se je ani bránit, vše by mělo plynout ze hry jako takové.
  • Naše hra začíná již od brankáře, po zemi, výkop nebo vyhození míče od nás uvidíte zcela ojediněle. Všechny týmy FC Viktoria se prezentují hrou po zemi, od brankáře.
  • V rámci všeobecného rozvoje si všichni (skoro, výjimky jsou povoleny) kluci vyzkouší většinu postů na všech stranách hřiště.
  • Herní posty nedělíme na obránce a útočníky, útočíme všichni, buď na branku soupeře, abychom ji ohrozili zakončením, nebo na míč, abychom ho co možná nejrychleji získali pod svoji kontrolu.
  • Budeme objasňovat a postupně i vyžadovat zvládání základů taktického jednání jednotlivců, v závislosti na konkrétních herních situacích. Zvládnutí specifických úkolů v nižších kategoriích je základem úspěchu kategorií následných. Proto je pro náš klub každá věková kategorie hráčů důležitá.
  • Nesledujeme (a prosíme, nesledujte ani Vy) přesnou minutáž, tedy herní čas, jednotlivých hráčů. Snažíme se nastavit rovný systém pro všechny hráče. Nejdůležitější není čas na hřišti strávený, ale odvedený a předvedený výkon!!!
  • Snažíme se hráčům dát co možná nejlepší fotbalovou přípravu, ale požadujeme i správné, odpovídající a reprezentativní vystupování i mimo hřiště, kontrolujeme a vyžadujeme úspěšnost nejen na hřišti, ale i ve škole.
  • Vedeme hráče k umění přijmout konstruktivní kritiku, chápat její smysl, vedeme je k umění hledat možnosti ke zlepšování se.

Chceme vychovávat hráče pro první tým FC Viktoria, pro mezinárodní fotbal ... a naše práce s tímto týmem je prvním krůčkem k naplnění tohoto cíle.

Co od nás uslyšíte?

Pokyny jako "kličkuj", "dribluj", "kombinuj", "obejdi", "dovol si" .. a mnoho dalších , pro Vás možná doposud neznámých výrazů.

Co od nás neuslyšíte?

"Nekličkuj", "nevoď to", "odkopni", "přeruš" a další nežádoucí, nefotbalové pokyny.

Vezměte si, prosíme, k srdci následující:

Drazí dospělí, jsme velice rádi, že se na nás chodíte dívat, každý trénink, každý zápas, turnaj, je náš Velký den, den kdy chceme ukázat, co všechno jsme se již naučili. Každý z nás chce vyhrát, ale i kdyby se nám to nepovedlo, nic se přeci neděje. Pro nás je hlavní radost a prožitek ze hry. Nechte nás proto, prosíme, hrát, je to naše utkání, naše hra i naše chyba, kterou uděláme. Ale i ta nás může naučit něco nového. Proto Vás prosíme povzbuzujte nás, fanděte, ale neraďte, nekritizujte nás!!!